Vidutinio greičio matuoklių sistema Lietuvoje

Weather conditions table


Mėgstami Pavadinimas Vieta Data Oro temperatūra (℃) Vėjo kryptis Vėjo greitis (m/s) Kritulių tipas Kritulių intensyvumas (mm/h) Dangos temperatūra (℃) Rasos taškas (℃) Kelio dangos būklė Sukibimo koeficientas ID UNIX_TIME ROAD_SORT CAMERA_ID COL_NAME COL_FRICTION
 

Duomenų teikėjai

LIETUVOS AUTOMOBILIŲ KELIŲ DIREKCIJA PRIE SUSISIEKIMO MINISTERIJOS

NACIONALINĖ ŽEMĖS TARNYBA PRIE ŽEMĖS ŪKIO MINISTERIJOS

Lietuvos Respublikos teritorijos M 1:10 000 georeferencinio pagrindo duomenų bazė GDB10LT ©Nacionalinė žemės tarnyba prie ŽŪM 2003-2012

Lietuvos Respublikos teritorijos M 1:10 000 skaitmeninis rastrinis ortofotografinis žemėlapis ORT10LT ©, 2006

 

Naudojimo sąlygos

Svetainėje eismoinfo.lt teikiamą informaciją naudoti ir platinti kituose informaciniuose šaltiniuose galima tik nurodant Lietuvos automobilių kelių direkciją prie Susisiekimo ministerijos arba interneto svetainę eismoinfo.lt kaip informacijos šaltinį.

Eismoinfo.lt pagalba...
 

PRANEŠTI EISMO INFORMACIJOS CENTRUI

Siųsti

Vaizdo kameros


Atviri duomenys

Atviri duomenys - tai duomenys, kuriuos bet kas gali laisvai panaudoti, pakartotinai panaudoti ir platinami, daugių daugiausia patenkindamas reikalavimą nurodyti duomenų šaltinį ir reikalavimą pakartotinai naudoti duomenis tik tomis pačiomis sąlygomis.[1]  Lietuvos automobilių kelių direkcija prie SM (toliau – Kelių direkcija), prisijungdama prie atvirų duomenų iniciatyvos Lietuvoje, sudaro galimybę visiems naudotis pirminiais, Kelių direkcijos disponuojamais duomenimis. Tokiais duomenimis gali nevaržomai naudotis įvairių mobiliųjų ar taikomųjų programų kūrėjai, mokslininkai ir studentai, privačių ir valstybinių įmonių darbuotojai bei kiti asmenys ar jų grupės. Už atvirų duomenų naudojimą atsako duomenų naudotojai. Taip pat Kelių direkcijos administratoriai negarantuoja, kad duomenų prieinamumas bus nepertraukiamas ir be klaidų, kad defektai ir duomenų klaidos bus nedelsiant ištaisytos.
Atviri Kelių direkcijos duomenys arba nuorodos į atvirus duomenis yra talpinamos internetinėse svetainėse lakd.lt, eismoinfo.lt ir opendata.gov.lt

Kelių oro sąlygų duomenys ir eismo apribojimų (remonto darbų, kliūčių ir pan.) informacija yra teikiama DATEX II 2.0RC2 formatu, kurio specifikacija pateikiama interneto puslapyje www.datex2.eu

Duomenys duomenų gavėjui yra teikiami neatlygintinai, tačiau su duomenų gavėju yra sudaroma duomenų teikimo sutartis, kuria duomenų gavėjas įsipareigoja duomenis naudoti sutartyje nurodytu tikslu, sąlygomis ir tvarka.

 

Kelių oro sąlygų stotelių duomenys

Šalia valstybinės reikšmės kelių pastatytos automatinės kelių oro sąlygų stotelės iš kurių duomenys renkami į Valstybinės reikšmės kelių eismo informacinę sistemą. Kelių oro sąlygų stotelėse sumontuoti jutikliai matuojantys kelių būklei ir eismo sąlygoms nustatyti reikalingą informaciją (kelio dangos paviršiaus ir oro temperatūrą, oro santykinę drėgmę, rasos tašką, vėjo kryptį, greitį ir gūsius, kritulių intensyvumą ir tipą, matomumą, kelio dangos būklę, kelio konstrukcijos įšalo gylį ir kt.)

Kelių oro sąlygų stotelių informaciją galite gauti JSON formatu šiais internetiniais servisais:

http://eismoinfo.lt/weather-conditions-service

http://eismoinfo.lt/weather-conditions-retrospective?

Retrospektyvos serviso parametrai:

id – įrenginio id, galima paimti iš pirmo.

time – unix timestamp seniausiems duomenim (nebūtinas)

number – duomenų skaičius (nebūtinas, standartiškai gražinama 100 įrašų).

 

Eismo intensyvumo skaitiklių duomenys

Eismo intensyvumo skaitikliai į Valstybinės reikšmės kelių eismo informacinę sistemą  teikia duomenis apie įrengimo vietoje keliu pravažiavusių transporto priemonių skaičių, greitį ir kryptį. Eismo intensyvumo skaitiklių duomenis (skaitiklio ID, pavadinimas, vieta (kelio numeris, pavadinimas), įrenginio vieta (km) ir koordinatės x,y (WGS), skaitiklio homogeninis ruožas (pradžios ir pabaigos taškas x,y), homogeninio ruožo greičio režimai (žiemą, vasarą), vidutinis greitis pirmyn/atgal, vidutinis transporto priemonių skaičius pirmyn/atgal.) galite gauti jSON formatu internetiniu servisu:

http://eismoinfo.lt/traffic-intensity-service

 

Eismo apribojimų duomenys:

Informacija apie remonto darbus bei jų trukmę ir apylankas, perspėjimus apie eismo apribojimus dėl gamtinių sąlygų ir įspėjimus apie eismui pavojingas kliūtis bei eismo sutrikimus galite gauti jSON formatu internetiniu servisu: 

http://restrictions.eismoinfo.lt

Duomenų struktūra yra artima WAZE CIFS specifikacijai: https://blog.waze.com/p/blog-page_19.html

 

 

Elektromobilių įkrovos stotelių duomenys

Informaciją apie šalia valstybinės reikšmės kelių pastatytų elektromobilių įkrovos stotelių veikimą ir užimtumą galima gauti jSON formato internetine paslauga:

http://eismoinfo.lt/eismoinfo-backend/feature-info/EIA/ID, kur ID yra stotelės identifikacinis kodas iš bendro stotelių sąrašo: http://eismoinfo.lt/eismoinfo-backend/layer-static-features/EIA?lks=true

 

Atviri GIS duomenys:

http://gissrv.eismoinfo.lt/server/rest/services/LAKD

http://lakd-lakd.opendata.arcgis.com

 

Atviri viešojo transporto kelionių duomenys:

http://www.visimarsrutai.lt/gtfs/gtfs_all.zip

Viešojo transporto kelionių duomenų informacinės sistemos duomenys GTFS formatu:

  • visų rūšių viešojo transporto tvarkaraščiai
  • viešojo transporto maršrutai
  • stotelės, stotys, oro uostai ir kt.

Duomenų šaltinis: Valstybinė kelių transporto inspekcija, savivaldybės ir privatūs vežėjai.

 

Greičio viršijimas yra vienas dažniausių Kelių eismo taisyklių pažeidimų ir viena svarbiausių eismo įvykių priežasčių. Šių metų pradžioje atliktos reprezentatyvios apklausos metu 29 proc. vairuotojų teigė, kad leistino greičio laikosi tik matuoklių fiksavimo zonose. Dar 6 proc. pripažino, kad net ir šiose zonose dažnai viršijantys leistiną greitį. O pagal Lietuvos kelių policijos tarnybos duomenis,  saugaus važiavimo greičio nepasirinkimas ar leistino greičio viršijimas pernai buvo svarbiausia avarijų priežastis, nulėmusi 35 proc. eismo įvykių, kurių metu žuvo ar buvo sužeisti žmonės. Todėl kovai su greičio viršijimu pasitelkiami sektoriniai arba kitaip tariant vidutinio greičio matuokliai.

Vidutinio greičio matuokliai identifikuoja automobilį dviejuose kontrolės taškuose. Transporto priemonių atpažinimo įranga viena nuo kitos statoma skirtingu atstumu – šiuo metu matuojamų ruožų ilgiai svyruoja nuo 1 iki 20 km. Vaizdo kameros fiksuoja transporto priemonės valstybinius numerius įvažiuojant ir išvažiuojant iš matuojamo ruožo.

Turėdama šiuos duomenis ir žinodama tikslų ruožo atstumą, sistema atlieka matematinius skaičiavimus – nustato vidutinį transporto priemonės greitį ir jį palygina su leistinu greičiu. Jeigu ruožas buvo įveiktas greičiau nei įmanoma važiuojant nustatytu greičiu, fiksuojamas kelių eismo taisyklių pažeidimas. Kadangi laikas ir nuvažiuotas ilgis išmatuojami labai tiksliai, sektorinio greičio matavimo sistemos galima paklaida yra labai maža – 0,5 % (0,5 km/h).

Vidutinio greičio matavimas yra efektyvesnis nei stacionarūs greičio matuokliai, kurie gali matuoti transporto priemonės greitį tik viename taške. Tokie greičio matuokliai leistiną greitį viršijančius vairuotojus priverčia pristabdyti, tačiau šis poveikis tik trumpalaikis. Pamatęs matuoklį vairuotojas staigiai pristabdo, o pravažiavęs vėl pagreitėja. Veikimo ruožas būna trumpas, vos keli šimtai metrų. Žinodami, kad greitis bus matuojamas visame ruože, vairuotojai elgiasi drausmingiau.

Numerius nuskaitančios kameros fiksuoja visas pravažiuojančias transporto priemones, nepriklausomai nuo srauto intensyvumo ir judėjimo greičio. Taigi tokie matuokliai gali fiksuoti net tuos pažeidėjus, kurie važiuoja didesniu nei 200 km/val. greičiu. Vairuotojai, žinodami, kad būti nepastebėtiems galimybės nėra, vengia pažeisti Kelių eismo taisykles ir gauti baudą.  Vidutiniai greičio matuokliai labai pasitarnauja avaringuose ruožiuose – prieš perėjas, sankryžoje, šalia mokyklų ir kitose didesnio avaringumo vietose. Greitį mėgstantiems vairuotojams norėtume priminti, kad greitį padidinus dukart, stabdymo kelias pailgėja net apie 4 kartus.

Šiuo metu Lietuvos valstybinės reikšmės keliuose veikia 50 vidutinio greičio matuoklių, jie matuoja greitį 25-iuose ruožuose. Pagal vykdomą Vyriausybės programą iki 2020 metų pabaigos Lietuvos keliuose turi būti įrengta 130 vidutinio greičio kontrolės ruožų, tam reikės 260 matuoklių. Taip pat įsipareigota įrengti 70 momentinių greičio matuoklių. Daugiau informacijos apie vidutinio greičio matuoklius galite rasti ČIA.